مازرون نمایشmazronnamaesh
دانش خود را هیچگاه احتکار نکنید / دکتر قریب
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


مازرون نمایش به ارسال اخبار، مطالب و موضوعاتی در باره نمایش های اجراء شده در مازندران می پردازد .

مدیر وبلاگ : حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظرتان در باره وبلاگ چیست؟


سرویس خبرنگاران افتخاری
حمیدرضا گل‌محمدی مطرح كرد:
انقلاب ایران یك انقلاب فرهنگی و همراه با دین است/ چرا تئاترهای دینی فاخر در ایران اجرا نمی‌شود

گروه خبرنگاران افتخاری / ناهید ارنجی: مدیر فعالیت‌های دینی، هنری و ادبی جهاد دانشگاهی مازندران گفت: تئاتر و دین از دیرباز به عنوان دو حوزه نزدیك به هم با یكدیگر در ارتباط بوده‌اند. در این مملكت كه انقلابش یك انقلاب فرهنگی و همگام با دین است، پس چرا از اجرای تئاترهای دینی فاخر كه در هدایت جوانان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌كند، بیشتر بهره‌مند نمی‌شویم.
چهارشنبه 08 خرداد 1392 09:42:23 شماره‌ خبر :1235363
حمیدرضا گل‌محمدی مطرح كرد:
انقلاب ایران یك انقلاب فرهنگی و همراه با دین است/ چرا تئاترهای دینی فاخر در ایران اجرا نمی‌شود

گروه خبرنگاران افتخاری / ناهید ارنجی: مدیر فعالیت‌های دینی، هنری و ادبی جهاد دانشگاهی مازندران گفت: تئاتر و دین از دیرباز به عنوان دو حوزه نزدیك به هم با یكدیگر در ارتباط بوده‌اند. در این مملكت كه انقلابش یك انقلاب فرهنگی و همگام با دین است، پس چرا از اجرای تئاترهای دینی فاخر كه در هدایت جوانان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌كند، بیشتر بهره‌مند نمی‌شویم.

حمیدرضا گل‌محمدی تواندشتی، مدیر فعالیت‌های دینی، هنری و ادبی جهاد دانشگاهی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار افتخاری خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) در زمینه ارتباط دین و تئاتر با اشاره به سخنی از شهید آوینی كه گفته است «تئاتر در روزگار ما معضلی است و نه فقط برای ما، كه در سراسر عالم؛ مگر برای آنان كه تئاترشان ریشه در سنت و یا اساطیر داشته است»، بیان كرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید آوینی و دیگر هنرمندان متعهد جان خود را بی‌هیچ ادعایی در راه معبودشان نثار كردند. این شهیدان دغدغه اصلی‌شان احیای هنر متعهد و ارزشی پس از انقلاب اسلامی در ایران بود كه تا مرز شهادت جهت احیای آن پایداری كردند و هنرمندانه به لقاء‌الله پیوستند.

وی اظهار كرد: هر مقوله وارداتی معضلات و مشكلاتی را به همراه دارد. تئاتر نیز یك هنر وارداتی و سوغات فرنگ است و عوامل و دلایل متعددی نظیر سفر هیئت‌های سیاسی ایرانی و غربی و نیز اعزام محصلان ایرانی به خارج كه در غرب با هنر نمایش آشنا می‌شدند، دارالفنون، انقلاب مشروطیت و تبعات آن باعث وارد شدن تئاتر به ایران شد كه این قضیه برمی‌گردد به عهد ناصرالدین شاه. اوائل، تئاتر مختص به دربار بود و رفته رفته در جامعه نیز رواج پیدا كرد و به عنوان یك هنر وارداتی علاقه‌مندانی را به خود جذب كرده بود.

عضو انجمن نمایش سازمان بسیج هنرمندان مازندران بیان كرد: با این وجود هنرمندانی كه در عرصه تئاتر وارد شدند، به جای اینكه از تكنیك تئاتر جهت اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی بهره‌مند شوند، فرهنگ غرب در آنها تأثیر گذاشت و تئاتری‌ها علاوه‌بر تكنیك تئاتر از فرهنگ غربی‌ها و خلق و خوی آنها تقلید كردند كه این حركت به عنوان هجمه فرهنگی از آن زمان بر تئاتری‌ها باقی ماند و هم‌اكنون كه یك سده از عمر تئاتر در ایران می‌گذرد، نتوانسته مخاطب عام را به سوی خود جلب كند.

وی عنوان كرد: از سویی دیگر پس از انقلاب كمونیستی در روسیه تزاری و تحت تأثیر انقلاب در كشورهای همجوار، حزب توده در سال 1320 در ایران تأسیس، و جذب افرادی از جامعه ادبی و هنری كه تحت تأثیر ایدئولوژی كمونیستی قرار گرفتند را اغاز كرد و از این نظر آسیب‌هایی بر جامعه ما وارد شد كه تأثیرش هنوز بر ادبیات و تئاتر كشور باقی مانده است و برخی بر روی این جریان پافشاری دارند.

گل‌محمدی بیان كرد: چرا باید در هرجایی كه تئاتر برپا می‌شود اكثر مراجعه‌كنندگان از قشر هنرمندان تئاتر و خانواده‌های مختص به آنها باشند، این دلیلی بر عدم اطمینان مردم به تئاتر است. در شهرستان‌ها حتی برخی از مردم راضی نمی‌شوند كه فرزندانشان به فراگیری تئاتر بپردازند. چراكه در گروه‌های تئاتری احساس امنیت نمی‌كنند.

وی اظهار كرد: یكی دیگر از آسیب‌های تئاتر ایرانی كمبود نمایشنامه‌هایی براساس باورها و اعتقادات ایرانی و اسلامی است كه از این نظر هنرمندان متعهدی كه در این عرصه فعالیت و حضور دارند به علت كمبود این گونه نمایش‌ها نمی‌توانند یك نمایش متناسب با جامعه خود به روی صحنه ببرند. در این راستا مسئولان امر باید شیوه‌ای اتخاذ كنند كه نمایشنامه‌هایی براساس مبانی دینی، قرآنی، سنت و اساطیر از سوی هنرمندان متعهد تولید شود.

این هنرمند كشورمان گفت: ما می‌توانیم از قرآن در نمایشنامه‌نویسی به عنوان نغزترین و دل‌انگیزترین ادبیات در عرصه گسترده و حوزه‌های گوناگون حیات فكری، فرهنگی، علمی، اجتماعی، ادبی و هنری مسلمانان بهره‌مند شویم و علاوه ‌بر دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه را كه سرشار از نیروهای متعهد و قلم‌فرسا است در نمایشنامه‌نویسی بسیج كرده و نسبت به تهیه نمایشنامه‌هایی كه در خدمت فرهنگ عموم مردم ایران باشد اقدامات مؤثری را به منصه ظهور برسانیم.

گل‌محمدی:
هنری قابل تقدیر است كه در جهت اهداف انسانی و معنوی گام بردارد، تئاتر و دین از دیرباز به عنوان دو حوزه نزدیك به هم با یكدیگر در ارتباط بوده‌اند

این مقام مسئول ادامه داد: 30 سال و اندی است كه از عمر با بركت انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد و جشنواره‌های قرآنی بسیاری در سراسر كشور برگزار می‌شود كه فقط به امر قرائت، تجوید و حفظ و ... پرداخته می‌شود، در صورتی كه اگر بخش‌های متنوع، جوان‌پسند و بدیع به عنوان نمایشنامه‌نویسی، قصه‌گویی، راویان قرآنی و دینی و تأثیرگرفته از شیوه‌های غنی نمایشی ایرانی در اطلاع‌رسانی مفاهیم قرآنی را وارد عرصه این جشنواره‌ها كنیم؛ می‌توانیم گامی مثبت در جهت برپایی تئاتر خوب ایرانی و اسلامی برداریم. هنرمند باید به نحو خوبی پاسخگوی مردمش باشد، كار كارگردانی تأثیرگرفته از شناخت جامعه و اجرای نمایش‌هایی با حال و هوای آن جامعه است، كه متأسفانه مشاهده می‌شود كه برخی از كارگردانان نمایشنامه‌هایی را از نویسندگان خارجی در شهرستان‌ها به روی صحنه می‌برند كه با روحیات مردم آنجا جور در نمی‌آید و با عدم استقبال روبرو می‌شود.

مدیر فعالیت‌های دینی، هنری و ادبی جهاد دانشگاهی مازندران بیان كرد: یكی از معضلات دیگر، عدم بودجه كافی است كه یك كارگردان دست و دلش به اجرای كارها نمی‌رود چراكه باید یك گروه را رتق و فتق كند، دولت دهم با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و انسجام گروه‌های تئاتری و تزریق بودجه به این بخش حركات مثبتی را انجام داده است و با این حركت دغدغه هنرمندان تئاتر كمتر می‌شود. طبق آمار به دست آمده آیا با یك بودجه اندك 100 میلیارد ریال اعتبار با 100 هزار فعال و تخصیص 100 هزار تومان در سال برای هر فعال در این عرصه می‌توان كاری بس عظیم را به روی صحنه برد.

وی عنوان كرد: این حركت هنوز مسكنی بر تئاتری‌ها است و مشكلات بسیاری بر سر راه تئاتر وجود دارد، با این اندك بودجه‌ای كه به تئاتر اختصاص می‌یابد، تئاتری‌ها نمی‌توانند كار مثبتی در راه اعتلای تئاتر انجام دهند. ارائه طرح استقرار گروه‌ها در كشور حركت مثبتی بود؛ اما امیدوارم كه این طرح با دقت فراوان و حساسیت بالا در مراحل بعدی ادامه پیدا كند و گروه‌هایی سر و سامان بگیرند كه اعضای اصلی‌شان از متخصصان و كارشناسان تئاتر، با تجربه، فعال و متعهد و ارزشی باشند تا اینكه اجحافی صورت نپذیرد.

گل محمدی ادامه داد: این منوط بر این است كه به جای تشكیل گروه‌های متعدد، هنرمندان در شهرستان‌ها عزم خود را جزم كرده و با اتحاد با یكدیگر جهت استقرار گروه‌ها یگ گروه منسجم و متشكل از نیروهای فعال و قوی را تشكیل دهند تا اینكه به جای تعدد گروه‌ها، گروه‌های درجه سه و درجه دو از گروه‌های درجه یك برخوردار شوند و گام مثبتی در عرصه استقرار گروه‌ها برداشته شود و به كمیت و كیفیت اجراهای تئاتری در استان‌ها افزوده شود.

وی با اشاره به اینكه برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های متعدد تئاتری در كشور با عناوین مختلف یك جنبه آسیب‌دهی به این عرصه است، تصریح كرد: چراكه اكثر هنرمندان به فكر این هستند كه كاری را سریع آماده كرده و در جشنواره‌ها و همایش‌ها حضور به هم رسانند تا اینكه از قافله عقب نمانند. بنابراین از نمایش‌هایی كه از پرسوناژ كمتری برخوردار است استفاده می‌كنند و سعی در این دارند كه از دكور ساده و كم هزینه‌ای برخوردار باشد تا اینكه ظرف مدت كوتاهی به جشنواره برسد. این مسئله باعث می‌شود كه كیفیت كارها در همه بخش‌ها از جمله دكور، بازیگری و ... پائین آمده و بالاجبار شاهد ارائه كارهای ضعیف باشیم، هرچند این جشنواره‌های محلی فرصتی برای عرض اندام هنرمندان است.

گل‌محمدی یادآور شد: بنا برگفته برخی از بزرگان تئاتر كشور و پژوهشگران یك بازیگر تئاتر باید عاری از هرگونه ضدارزش‌های انسانی، و شفاف باشد تا اینكه بتواند بر روی صحنه تئاتر به راحتی بازی كند. منظور از شفافیت بازیگر این است كه از كشیدن سیگار، مواد مخدر و چیزهایی كه به بدن بازیگر آسیب می‌رساند و نمی‌گذارد آنچه را كه می‌خواهد در روی صحنه ایفا كرده و به منصه ظهور برساند، پرهیز كند، این مسئله اخلاقی از دیدگاه علمی مطرح شده و در دین مبین اسلام آمده است كه هر چیزی كه به انسان ضرر و زیان برساند حرام است. پس یك هنرمند كه می‌خواهد كلامش در جامعه تأثیرگذار باشد باید از اینگونه مسائل ضداخلاقی پرهیز كند تا اینكه به اهداف والای انسانی برسد.

مدیر فعالیت‌های دینی، هنری و ادبی جهاد دانشگاهی مازندران بیان كرد: شكل‌گیری شخصیت انسان تابع نوع رفتار با كسانی است كه با آنها رفت و آمد دارد، نوع دوستی در تعیین سرنوشت و ساختن حقیقت انسان بسیار مهم است. متأسفانه در برخی از كلاس‌های آموزشی تئاتر به اخلاق و پرورش یك هنرجوی اخلاقی مطابق با جامعه دینی ـ ایرانی اهمیت داده نمی‌شود و همین امر باعث شده كه والدین هنرجویان و حتی دیگر اقشار جامعه كه خواستار تعالی فرزندانشان هستند، دیدگاهی منفی نسبت به تئاتر پیدا كرده و از حضور فرزندان خود در كلاس‌ها و محافل تئاتر خودداری كنند.

وی عنوان كرد: اما چه عواملی باعث می‌شود كه یك تئاتر مخاطب نداشته باشد؟ همانطور كه متخصصان امور تئاتری اشاره دارند، یك تئاتر خوب تئاتری است كه چهار شاخصه اصلی سرگرمی، زندگی احساسی، تفكر و بعد زیبایی‌شناسی را به همراه داشته باشد و یا اینكه حداقل دارای یكی از شاخصه‌های نامبرده باشد تا اینكه بتواند از مخاطب خوبی برخوردار باشد. اگر تئاتری مورد اقبال مردم قرار نگرفت باید بدانیم كه از این چهار شاخصه استفاده خوبی نشده است و نباید مردم را مورد سرزنش قرار دهیم، چراكه نقص در خودمان است، نه در مردم.

وی یادآور شد: هنری قابل تقدیر است كه در جهت اهداف انسانی و معنوی گام بردارد، تئاتر و دین از دیرباز به عنوان دو حوزه نزدیك به هم با یكدیگر در ارتباط بوده‌اند. در این مملكت كه انقلابش یك انقلاب فرهنگی و همگام با دین است، پس چرا از اجرای تئاترهای دینی فاخر كه در هدایت جوانان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌كند بیشتر بهره‌مند نمی‌شویم. متأسفانه برخی از اشخاص كه در رأس امور تئاتری در شورای راهبردی و شورای بازخوانی و بازبینی و حتی در بخش‌های هنری گمارده می‌شوند از كارشناسان تئاتر نیستند و نمی‌توانند امور تئاتری را خوب رتق و فتق كنند و این آسیبی دیگر بر تئاتر است كه در استان خودمان مشاهده می‌شود و این مسئله در آینده‌ای نزدیك باعث بی‌هویتی تئاتر در استان خواهد شد.

گل‌محمدی عنوان كرد: تئاتر استان از دو قشر تئاتری رنج می‌برد، برخی تئاتری‌های كم‌سواد و عده‌ای تئاتری‌های باسواد غیرارزشی كه دیدگاه منفی جامعه را نسبت به تئاتر به وجود می‌آورند. امید است كه با راهكارهای اصولی و همگامی مسئولان و تئاتری‌ها جهت رشد و اعتلای تئاتر و آشتی مردم با تئاتر در كشور گام‌های مثبتی برداشته شود و شاهد رشد و پیشرفت تئاتر در میهن عزیزمان بوده و مواظب باشیم كه دشمن از طریق هنر لطمات فرهنگی را بر پیكر جامعه وارد نسازد و دغدغه‌های شهید آوینی و دیگر شهدای هنرمند كه جهت احیای هنر متعهد و ارزشی در انقلاب اسلامی ایران گام برداشتند به ثمر بنشیند.

وی عنوان كرد: ما تئاتری‌ها خود را در سالن‌های آمفی تئاتر حبس كرده‌ایم و منتظریم كه مردم در سالن‌ها حضور پیدا كرده و به دیدن نمایش‌های ما بیایند و فكر می‌كنیم كه اگر مردم به سالن‌ها نیایند و تئاتر تماشا نكنند، بی‌فرهنگ هستند. چرا خود تمهیدی نمی‌اندیشیم و تئاتر را به میان مردم نمی‌بریم و به اینگونه مردم را با تئاتر آشنا نمی‌كنیم؟ مگر تئاتر فقط باید در فضای بسته اجرا شود؟ مگر فضای باز را از ما گرفته‌اند؟ در مازندران كه یك منطقه توریستی است می‌توانیم در كنار سواحل دریا، پارك‌ها، جنگل‌ها، زمان درو شالی در كنار روستائیان و شالی‌تراشان و حتی در امامزاده‌ها و اماكن مذهبی حضور پیدا كرده و در خور موقعیت، زمان و مكان به اجرای تئاتر درخور آن بپردازیم.

گل‌محمدی در پایان یادآور شد: مگر حضور در دل روستاها و شهرها و در فضای باز و اجرا در میان آنها تئاتر به حساب نمی‌آید؟ پس چرا خود را در سالن‌ها و پلاتوها حبس كرده‌ایم كه منتظر باشیم تماشاچی بیاید و نظاره‌گر كار ما باشد. بیائید همت كنیم و تئاتر را به میان مردم ببریم تا اینكه تئاتر در كشور رشد و توسعه پیدا كند تا زمانی كه هر مقوله‌ای مردمی نباشد تأثیرش مشهود نخواهد شد.

استفاده از این خبر ، با ذکر منبع بلامانع است.
نوع مطلب : مقاله Article، مطالب Contents، اخبار News، 
برچسب ها : انقلاب ایران یك انقلاب فرهنگی و همراه با دین است، چرا تئاترهای، دینی فاخر، ایران، اجرا،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 خرداد 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو